Na Soči, Idrijci in Nadiži Agencija Republike Slovenje za okolje -ARSO vrši monitoring kopalnih voda. Podatke lahko spremljate na spletni strani ARSO.
Kopalna sezona na celinskih vodah traja od 15.6 do 31.8.
Skladno z zahtevami, kriteriji evropske in nacionalne zakonodaje za kopalne vode je v Posočju za monitoring izbranih 9 merilnih mest na 7 kopalnih območjih. Kopalna območja so območja na rekah, ki izpolnjujejo zakonsko določene kriterije za naravne kopalne vode in na katerih se že sicer običajno kopalci zbirajo v večjem številu. Kopalna območja so brez upravljavca, kopalcev nihče ne nadzoruje, vodne površine niso vidno označene, zato se kopalci ne smejo preveč oddaljiti od obale - v jezerih do 100 metrov in v rekah do 30 metrov.
Na vseh naravnih kopalnih vodah se izvaja nadzor nad kakovostjo vode z državnim monitoringom (spremljanjem) kakovosti naravnih kopalnih voda v času kopalne sezone. Nosilec monitoringa kakovosti naravnih kopalnih voda je ARSO (Agencija RS za okolje) pod okriljem MKO (Ministrstva za kmetijstvo in okolje), izvaja pa ga območni zavodi za zdravstveno varstvo.
V Severno Primorski regiji so v državni monitoring spremljanja mikrobiološke kakovosti naravnih kopalnih voda vključene reke Nadiža, Soča in Idrijca, na katerih je določenih 7 kopalnih območij in 9 merilnih mest:
Nadiža: Logje, Podbela - Kamp Nadiža, Robič
Soča: Čezsoča pri mostu (kajakaški center), Tolmin pri Volčanskem mostu, Tolmin na Sotočju, Kanal pri kampu Korada, Solkan pri starem jezu (kajakaški center)
Idrijca: Bača pri Modreju pod železniškim viaduktom
Kopanje v rekah je vir zabave, sprostitve in rekreacije, je pa lahko tudi nevarno, če podcenjujete moč vode in ne upoštevate napotkov za varno kopanje. S poznavanjem in upoštevanjem teh napotkov lahko možnost za nastanek nesreč preprečite ali občutno zmanjšate: Ne pozabite - v rekah se kopate na lastno odgovornost!
• Osnovni pogoj za kopanje v rekah je dobro znanje plavanja
• Pazite na spolzke bregove in možnost zdrsa
• Ne plavajte na brzicah, v ožinah, v rečnih zavojih, pod večjimi skalami, za stebri mostov, za jezovi ter povsod tam, kjer je tok močan in se pojavljajo vodni vrtinci
• Če je vaše telo pregreto, se pred kopanjem primerno ohladite. Premrzla voda lahko povzroči krč.
• Ne hodite v vodo, če se počutite slabo, s polnim ali praznim želodcem ter pod vplivom alkohola.
• Ne plavajte sami! Otrok nikoli ne puščajte brez nadzora.
• Upoštevajte vremenske razmere. Ne kopajte se v rekah, ko je vodotok povečan.